3.02.2010

Artvin Atabarı Kayak Merkezi Hakkında Bilgiler


Artvin Atabarı Kayak Merkezi Hakkında Bilgiler
Artvin’in Mersivan Dağı’nda Artvin Valiliği’nce yapımı tamamlanan Atabarı Kayak Merkezi 14 Şubat 2009 tarihinde düzenlenen büyük bir şölenle tanıtımı yapıldı.
Artvin Valiliği tarafından Haziran 2008 tarihinde inşaatına başlanan ve yapımı 6 ay gibi kısa bir sürede tamamlanan Atabarı Kayak Merkezi kayak severlerin gözde mekanları arasında yer almaktadır. Kaçkar Dağları’nın uzantılarında bulunan Keçi Dağı eteklerindeki kayak merkezi, yapımı tamamlanan 1800 metrelik pistin yanı sıra, oluşturulması muhtemel bir çok alternatif pistten oluşuyor.
Yazları doğa severlerin tutkulu mekânlarından olan ve geçtiğimiz birkaç yıldır zirvelerinde heliski yapılmasıyla kış sporlarında adından sıkça bahsettiren Kaçkar Dağları’nın, Artvin tarafındaki Atabarı kayak pistiyle Dünya’nın sayılı kayak pistleri arasında yer alma yönünde ilerliyor.
Artvin merkeze 40 dakika uzaklıktaki olan ve karla kaplı ladin ağaçları arasındaki karlı yollardan yapılan seyahat, daha kayak merkezine varmadan adrenalini yükseltiyor. Bölgenin ağaçlarla kaplı olması, doğa tutkunları için herhangi bir şekilde çığ tehlikesiyle karşı karşıya kalınmasını engellerken güvenliğiyle de dikkat çekiyor

İlk olarak Artvin’de yapımı devam eden Deriner Barajında çalışan Avusturyalılar tarafından bir aile kayak merkezi olarak şehir merkezinin karşısındaki 2030 rakımlı Saçinka Dağı’nda kurulan tesis, daha sonra Artvinli kayak severlerinde yoğun ilgisiyle karşılaşınca yeterli gelmemeye başladı. Ulaşım konusunda ciddi sıkıntı yaşanan pistin daha kapsamlı hale getirilmesi ve Artvinlilerinde bundan iyi bir şekilde istifa edebilmesi için Artvin Belediyesi pist için uygun yer arama çalışmalarına başladı.
Yapılan çalışmalar sonrası Kafkasör’ün üstünde yer alan Mersivan Bölgesi Keçi Dağı eteklerinin kuzey yamacının dünya standartlarında bir pist olabileceği tespiti yapıldı ve pist buraya taşındı. Geçen süre içerisinde Artvinlilerin beklenenin üzerinde ilgi göstermesiyle daha da geliştirilmesi gerektiği anlaşılan kayak merkezi, Artvin Valiliği’ne devredildi ve valilik standartlara uygun bir tesis yapılması için 2008 yılı haziran ayı içerisinde çalışmalara başladı. Vali Cengiz Aydoğdu’nun yoğun uğraşıları sonucu 6 ay gibi kısa sürede yapımında ciddi yol alınan tesis, 14 Şubat 2009 tarihinde yapılan şölenle dünyaya tanıtıldı.

Artvin atabarı kayak merkezinin bulunduğu dağın yamaçlarında alternatif birçok pist bulunmaktadır. Şu an itibariyle 1800 metrelik kısmı faaliyete geçmiştir. 2-3 kilometrelik kayak pistleri oluşturulabilir. Hatta burada birçok kayak sporunun yapılabileceği riskli pistler, ayrıca kayak eğitiminin yapılabileceği güvenli pistler oluşturulabilir. Bu bölgede birden fazla pistin oluşturulabileceği bir kayak merkezi spor kompleksi olabileceği değerlendirilmektedir. . Bu bölgenin kayak sporu için Orman Genel Müdürlüğü’nden Gençlik Spor Genel Müdürlüğü’ne spor amaçlı tahsisi yapılmıştır. Burasının aynı zamanda turizm merkezi olması amaçlanmaktadır.

Kaçkar dağları şu anda dünya helikopter kayakçılığının merkezi olma yönünde hızla ilerlemektedir. Kayak tesisinin bulunduğu yerin, helikopter kayakçılığının en iyi yapılabileceği noktalardan bir tanesi. olduğu uzmanlarca değerlendirilmektedir. Gerek Türkiye Kayak Federasyonu gerekse dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen kayakçıların, sporcuların, uluslar arası uzmanlarında söylediği gibi, bu merkez, birçok mahrumiyet olmasına rağmen, dünya standartlarında bir kayak merkezi olmayı hak etmektedir.
www.artvinliyiz.net

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yeni yorum

Artvin Dailymotion Video

>